Spartak v Žiline neuspel, vysoko prehral

MŠK Žilina:

Volešák – Mabouka, Vavro, Králik, Holúbek – Diaz – Špalek (67. Vallo), Káčer, Škvarka (C), Hlohovský (80. Jánošík) – Otubanjo (30. Haskič)

FC Spartak Trnava:

Jakubech – Čögley, Hladík, Godál (C), Janso – Richnák, Greššák (60. Mihálik) – Jirka, Sloboda, Halilovič – Tambe (74. Tóth)

Góly: 9. Káčer39. Hlohovský, 45. Haskič, 47. Hlohovský, 50. Škvarka, 74. Haskič, 84. Jánošík

Polčas: 3:0

V pätnástom kole Fortuna ligy vycestovali zverenci Miroslava Karhana na pôdu lídra súťaže MŠK Žilina. Náročný súboj andeli nezvládli, inkasovali sedem gólov a vysoko prehrali.

Tréner Miroslav Karhan nemohol v dnešnom stretnutí rátať so službami kapitána Martina Mikoviča, ktorý pre zdravotné problémy do Žiliny necestoval. Naopak, po zranení sa vrátil Anton Sloboda s Emirom Halilovičom.

Aktívnejšie začal domáci celok, ktorý v štvrtej minúte takmer viedol. Špalekov gól postranný rozhodca neuznal. Šošoni na ihrisku dominovali počas celého polčasu. Loptu zo svojich kopačiek nepúšťali a Trnavčania sa tak do šancí nedostávali. V deviatej minúte otvoril skóre zápasu Káčer, mladý Žilinčan zužitkoval Diazovu kolmicu za obranu a lobom prekonal vybehnutého Jakubecha – 1:0. Za dvadsať minút sa spartakovci dostali k trom streleckým pokusom. Dvakrát pálil Tambe, v jednom prípade Halilovič. Ani jeden brankára Volešáka neohrozil. V 23. minúte sa po pravej strane preštrikoval do šestnástky Otubanjo, no namiesto prihrávky zvolil strelu a z uhla trafil bočnú sieť. Osemgólový strelec sa ozval aj o minútu neskôr, Greššák sa pošmykol a z prvej pálil tesne nad brvno. Adam Jakubech bol v permanencii aj o pár sekúnd neskôr, kedy ho spoza šestnástky otestoval strelou po zemi Škvarka. Brankár Spartaka loptu vyrazil. Po pol hodine hry sa „Šošoni“ tešili z ďalšieho gólu, no aj v prípade Vavra bolo proti ofsajdové postavenie. Zverenci Adriána Guľu sa gólu predsa len dočkali päť minút pred koncom polčasu. Slobodove pošmyknutie sa využil Mabouka, prihral Haskičovi, ktorý pripravil loptu pre Hlohovského a ten po zemi k žrdi zvýšil na 2:0. Znížiť mohol minútu pred koncom Sloboda, po Halilovičovom centri z rohu pálil zvnútra šestnástky tesne vedľa. Čo sa nepodarilo jemu, podarilo sa na opačnej strane tesne pred odchodom do kabín Haskičovi. Jakubech na jeho strelu nedosiahol. Prihrávku mu vrátil Hlohovský – 3:0.

Obraz hry sa v druhom dejstve nezmenil. V úvode sa síce ozval Jirka, ktorý po centri Haliloviča preveril Volešáka, no to bolo zo strany Trnavy všetko. Na ihrisku vládlo iba jedno mužstvo, ktoré navyšovalo svoj náskok. Odpoveď na Jirkov pokus prišiel o minútu neskôr. Rýchly protiútok zakončil do siete strelou po zemi Hlohovský - 4:0. Žlto-zelení sa bavili, futbal im chutil. Vyhrávali súboje, keď stratili loptu, ešte na polovici ihriska ju stihli získať späť a založiť nový útok. V 50. minúte vypálil spoza pokutového územia Škvarka a trafil nechytateľne do ľavého horného rohu Jakubechovej brány - 5:0. Po hodine hry zakončoval opäť Škvarka, ale tentoraz vytiahol Jakubech výborný zákrok. Na opačnej strane sa k strele dostal Mihálik, ale jeho pokus nemal potrebnú razanciu a Volešák s ním veľa práce nemal. Pätnásť minút pred koncom odišiel predčasne pod sprchy Sloboda, videl druhú žltú kartu. O dve minúty na to zvyšoval už na 6:0 Haskič. Presadil sa hlavou zblízka. Diváci videli do konca stretnutia ešte jeden gól. V 84. minúte sa dostal striedajúci Jánošík pri ľavej žrdi k lopte a uzavrel skóre zápasu na 7:0. Spartak mohol minútu pred koncom streliť aspoň čestný gól, no Halilovič sa zoči-voči Volešákovi nedokázal presadiť. Najbližšie sa andeli predstavia na ihrisku Prešova. V sobotu 19.11. je výkop naplánovaný o 17.00 hod.

Miroslav Karhan (tréner Spartaka Trnava): "Ak chcete v Žiline uspieť, musíte byť maximálne disciplinovaní a ochotní siahnuť si na dno svojich síl. Pripravovali sme sa na to, čo bude Žilina hrať a prvý gól padol po situácii, ktorú majú domáci najradšej. Ďalšie góly padli po hrubých chybách hráčov, o ktorých som sa chcel opierať nielen v zápase, ale aj v sezóne. V kabíne som videl na chalanoch, že to veľmi ťažko zvládajú. V úvode druhého polčasu sme mali šancu, ale po taktickej chybe sme dostali štvrtý gól a bolo po zápase. Žilina si zápas užívala a z našej strany už nebol viac čo riešiť."

Adrián Guľa (tréner MŠK Žilina):

"Chlapci rozprávali na ihrisku jednotným jazykom, pridali sa fanúšikovia a výsledok je pre nás fantastický. Boli sme mimoriadne efektívni, v prvom polčase sme okrem troch gólov dali aj dva neuznané. Po štvrtom góle bola naša dominancia úplne jasná. Chalani si zápas užívali žilinsky – jednoduchosťou, rýchlosťou a tímovosťou a urobili z toho nádherný večer, za čo sa im chcem poďakovať."

Autor: Peter Žember