Talian – Petko (67. Micherda), Bartek, Dzurík, Streňo – Leško, Jacko (C), Keresteš (62. Rolinc) – Katona - Ashiru

Jakubech – Čögley, Hladík, Godál, Janso – Tóth (89. Richnák), Greššák – Jirka (69. Mikovič), Halilovič (93. Dubec), Čonka – Tambe

Góly: 73. Bartek - 47. Jirka, 66. Tambe, 90+. Mikovič

Rozhodovali:

Kružliak – Weiss, Bednár

Diváci: 1 846

Polčas: 0:0

V šestnástom kole Fortuna ligy vycestoval Spartak na pôdu Prešova. Naposledy sa na nej predstavil v sezóne 2012, kedy odohral súboj o záchranu. Situácia sa odvtedy zmenila a teraz chceli spartakovci zlomiť päťzápasovú sériu bez prehry svojho súpera.

Tréner Miroslav Karhan poskladal v Prešove zaujímavú základnú jedenástku. Po ôsmich zápasoch v juniorke sa do áčka vrátil Matúš Čonka a hneď sa predstavil na ľavom kraji zálohy. Pri absencii zraneného Bella a vykartovaného Slobodu zaskakoval vedľa Greššáka na defenzívnom poste Martin Tóth. Len na lavičke zostal kapitán Mikovič, ktorý si cez týždeň liečil zranené slabiny.

Prítomní diváci videli aktívnu pätnásťminútovku, v ktorej hrozilo jedno aj druhé mužstvo. Ako prví sa ozvali domáci, päťgólový strelec Ashiru ušiel v piatej minúte trnavskej defenzíve, no vybehnutého Jakubecha neprekonal. Trafil ho po zemi do nohy. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať, v siedmej minúte rozohral zaujímavú akciu Tóth, loptu ťukol Jansovi, ktorý vysunul Čonku a jeho center nasmeroval hlavou do žrde Tambe. Na konci desiatej minúty si únik za obranu zopakoval Ashiru, ale do zakončenia ho nepustili vracajúci sa stopéri. Bránková konštrukcia zvonila na Talianovej svätyni aj v trinástej minúte. Oliver Janso sa spoza pokutového územia odhodlal k peknému pokusu, ktorým opečiatkoval pravú žrď. Prešovčanov ťahal smerom ku gólu Ashiru, v prvom dejstve bol pri všetko dôležitom. Rovnako tomu bolo aj v pätnástej minúte, kedy sa dostal k strele zvnútra pokutového územia, Jakubech bol však na miesto a loptu kryl. Diváci videli následne medzišestnástkový futbal, Spartak to najčastejšie skúšal rýchlymi krídelnými akciami cez Jansa a Čonku. Ich centre ale nenašli adresátov, obrana Prešova ich odkopávala preč. Koňare naopak čakali na brejky. Prvý polčas uzavreli dva strelecké pokusy. Z tridsiatich metrov to skúšal Greššák, priestor medzi tromi žrďami netrafil. Na druhej strane to bol znova aktívny Ashiru, na Jakubecha nevyzrel. Do kabín sa odchádzalo za bezgólového stavu.

Úvod druhého dejstva vyšiel dokonale andelom. V 47. minúte Lukáš Greššák skvelo vysunul Jirku a ten zoči-voči Talianovi nezaváhal - 0:1. Pre Spartak veľmi dôležitý gól, vďaka ktorému ožili a dlhé minúty neustále obliehali pokutové územie súpera. Druhý presný zásah visel na vlásku v 58. minúte, kedy sa v skrumáži vo vnútri šestnástky najlepšie zorientoval Tambe, ale strelu mu v poslednej chvíli zblokoval nad bránu jeden z obrancov Prešova. Do dvojgólového vedenia poslal spartakovcov Tambe. Po rohovom kope predĺžil Godál na zadnú žrď a Kamerunčan zvyšoval na 0:2. Bol to jeho štvrtý zásah v tejto sezóne. Netrvalo dlho a Prešovčania dokázali znížiť. V 73. minúte sa po rohovom kope dostal k lopte Bartek a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:2. Domáci ožili, pred Jakubechom boli nebezpeční, no menší tlak dokázal Spartak ustáť. Štyri minúty pred koncom videl za zbytočné reči červenú kartu Kačala. Záver stretnutia sa celkovo niesol v nervóznom duchu, arbitrovi Kružliakovi sa duel vymkol spod kontroly. To však Trnavčanom neublížilo a v nadstavenom čase uzatváral prvým gólom v sezóne na konečných 1:3 striedajúci kapitán Martin Mikovič. Nezištnú prihrávku pred prázdnu bránu mu poslal Tambe. Spartakovci vyhrali zaslúžene, podali výborný, tímový výkon. Skvelo fungovala najmä ľavá strana, po ktorej zverenci Miroslava Karhana útočili najčastejšie. Najbližšie si Spartak zmeria sily o týždeň s Myjavou, ktorú v nedeľu privíta na domácom Štadióne Antona Malatinského.

Miroslav Karhan (tréner FC Spartak Trnava): "Naše mužstvo ukázalo svoj charakter a po tom, čo sme "vybuchli" v Žiline, sme v Prešove získali cenné tri body. Prvý polčas nebol z našej strany optimálny, ale už v úvode druhého sme sa dostali do vedenia. Ten gól nám dodal istotu. Našou nekoncentrovanosťou sme domácich pustili späť do zápasu, ale napokon sme to zvládli. Zápas bol dramatický až do konca. Teší ma, že mužstvo ukázalo charakter."

Miroslav Jantek (tréner 1. FC Tatran Prešov):

"Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas aj vzhľadom na nedávny výsledok Trnavy v Žiline. Očakávali sme, že Trnavčania prídu maximálne koncentrovaní a s ambíciou odčiniť debakel. V prvom polčase mali nejaké šance, my sme to ustáli. V druhom nás však rozhodil úvodný gól. Ten padol po zlom dostúpení defenzívnej línie. Rozhodujúcim bol druhý gól po štandardnej situácii. Trnavčania potom ovládli hru, nás ešte vrátil do zápasu náš gól po štandardnej situácii. Nerád, ale musím akceptovať túto prehru."

Autor: Peter Žember