Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný (C), Djordjevič – Vajda – Viazanko, Podio, Peševski (75. Kuzma), Šafranko (68. Bernadina) – Rendla (81. Pančík)

Jakubech – Kadlec, Hladík, Godál, Mikovič (C) – Bello (90. Sloboda), Oravec – Gagnon (56. Halilovič), Košťál (56. Schranz), Jirka – Tambe

Góly: 48. Viazanko, – 54. Tambe

Žlté karty:

62. Vajda, 74. Peševski - 14. Hladík, 22. Mikovič, 74. Tambe
Polčas: 0:0

V úvodnom kole novej sezóny Fortuna ligy vycestoval Spartak na ihrisko Podbrezovej. Vyše dve tisíc divákov videlo dva góly, oba padli v druhom polčase. Remízu a teda bod pre andelov zabezpečil pekným gólom Robert Tambe.

Tréner Miroslav Karhan urobil oproti ostatnému zápasu v Arménsku v základnej zostave až osem zmien. Oddychovať na lavičke zostali Greššák, Horník, Halilovič, Schranz, Sloboda. Yao a Edson neboli nominovaní. Zraneného Matúša Čonku nahradil na ľavom kraji obrany kapitán Martin Mikovič. Pre zranenie chýbal aj Peter Čögley. Svoj ligový debut v červeno-čírnom drese si odkrútili dve letné posily Hladík s Gagnonom.

Vekový priemer prvej základnej zostavy v ligovom ročníku 2016/2017 Fortuna ligy je 22,2 rokov. Pre zaujímavosť, najstarším hráčom z trnavského Spartaka je na ihrisku Godál (29). Naopak najmladším Jirka (18).

Úvodné minúty priniesli medzišestnástkový futbal. Spartakovci si vypracovali niekoľko náznakov, no ani jeden nepriniesol gólovú príležitosť. Podbrezová sa k lopte dostávala ťažšie. Pohrozila iba po rohovom kope z pätnástej minúty. Dvadsaťminútovku uzavrel strelou z azda dvadsiatich metrov Matej Oravec. Jeho strela však nemala gólové parametre a Kuciak si s ňou hravo poradil. Na opačnej strane to v 25. minúte vyskúšal z rovnakej vzdialenosti Šafranko. Mieril nad. Diváci v Zelpo aréne sa predsa len gólovej šance dočkali. V 31. minúte sa v pokutovom území dostal k lopte Peševski, snažil sa obstreliť Jakubecha, ale ten skvelo vyrazil na roh. O dve minúty neskôr prenikol po pravej strane Djordjevič, no Jakubech si poradil aj s jeho prízemnou strelou. Domácich dve šance nakopli a ihneď sa ocitli v tretej, Podiov strieľaný center sa do brány snažil usmerniť Šafranko, ale proti bol Mikovič. V 37. minúte zahrávali hráči Podbrezovej štandardnú situáciu. Center pred bránu poslal Podio, obrana andelov si nerozumela, a lopta len tesne prepadla vedľa Jakubechovú pravú žrď. Prvý polčas ukončila ďalšia veľká príležitosť domácich v 43. minúte. Aktívny Podio našiel v pokutovom území Rendlu, útočník železiarov si zasekol Bella, ale v páde pálil iba do Jakubecha.

Úvod druhého dejstva vyšiel lepšie hráčom Mareka Fabuľu. V 47. minúte poslal Djordjevič z pravej strany center do pokutového územia a na zadnej žrdi dopravil do prázdnej brány loptu Viazanko – 1:0.
Železiari sa dlho z vedenia neradovali. V 54. minúte našiel Oravec pekným centrom na hranici šestnástky Tambeho, Kamerunčan si prsiami spracoval loptu, dvojica obrancov pri ňom zaspala a nechytateľnou bombou pod brvno vyrovnal na 1:1.
V 64. minúte zahrávali domáci rohový kop. Loptu do pokutového územia poslal Podio, nožnicami si na ňu naskočil Vajda, mieril tesne nad bránu. O päť minút neskôr Godál vysunul Tambeho, s loptou sa dostal do pokutového územia, zasekol si obrancu, prihral lepšie postavenému Jirkovi, ale ten pálil mimo. V 73. minúte sa po nacvičenom signály dostal k hlavičke Djordjevič a trafil brvno. Nasledujúce minúty si mužstvá gólovú šancu nevypracovali, väčšina striel bola z diaľky a mierila buď vedľa alebo nad bránu. Tri body pre domácu Podbrezovú mal dve minúty pred koncom na kopačke Podio, z priameho kopu trafil pravú žrď Jakubechovej brány. V zápase sa už viac neudialo. Zverenci Miroslava Karhana si v prvom zápase novej sezóny odvážajú z ihriska železiarov bod za remízu 1:1. Najbližší zápas čaká andelov vo štvrtok 21.7., keď na Štadióne Antona Malatinského privítajú v odvete druhého predkola Európskej ligy arménsky FC Shirak Gyumri. Ligový zápas ich čaká o týždeň v nedeľu, doma si to rozdajú s Dunajskou Stredou.

Miroslav Karhan (tréner FC Spartak Trnava): „Videli sme zaujímavé, bojovné stretnutie. Obe mužstvá odovzdali maximum. Z našej strany je výsledok zaslúžený, na ihrisku bolo cítiť premiešanie zostavy, keďže vo štvrtok sme odohrali náročný zápas v Arménsku. Rovnaký nás čaká najbližší štvrtok. Pre postup chceme spraviť všetko. Chalani, ktorí dnes dostali šancu, nesklamali. Vybojovali bod u súpera, kde sa nebude ľahko vyhrávať ani ďalším mužstvám. Som spokojný s predvedenou hrou, boli tam rezervy, ale nemáme veľa priestoru dať mužstvo dokopy, teda jednotlivé formácie. Preto som rád, že sme to viac-menej zvládli.“

Marek Fabuľa (tréner ŽP Šport Podbrezová):

"Súhlasím s trénerom Karhanom. Zápas mal patričné parametre. Do zápasu sme vstúpili nervózne, až po pätnástich minútach to z nás opadlo. Celý zápas bol o nešťastnej finálnej fáze, ktorá nám nevychádzala. Vypracovali sme si dostatok príležitostí, mohlo to byť veselšie. Na druhej strane sme hrali proti kvalitnému súperovi, chlapci odovzdali maximum. Mrzia ma dve obrovské šance v prvom polčase či brvno a tyč v tom druhom. Chvíľková strata koncentrácie, keď sme nedohrali štandardku, nás stála víťazstvo. Liga sa rozbieha, máme na čom stavať. Výkon bol v poriadku.“

Autor: Peter Žember