V piatok fanúšikovia darujú krv, podporí ich klub aj futbalisti

V piatok fanúšikovia darujú krv, podporí ich klub aj futbalisti

Presne pred desiatimi rokmi sa prvý raz vybrali fanúšikovia Spartaka Trnava darovať krv, aby vyjadrili svoj vzťah ku komunite nielen na štadióne, ale aj k ostatným členom spoločnosti. Nápad z virtuálneho sveta internetovej diskusie preniesli do reálneho života.

Fanúšik s prezývkou SHiFTeR napísal v lete roku 2007 na fanúšikovskej webovej stránke, že sa dočítal o akútnom nedostatku krvi v trnavskej nemocnici.

Vyzval na hromadné darovanie najvzácnejšej tekutiny, ako sa nazýva ľudská krv. Na túto výzvu zareagoval oficiálny fanklub a pozval svojich členov na odber takýmto oznamom:

„Stretneme sa o 8.00 pred radnicou na Hlavnej ulici a o 8.10 pôjdeme spoločne do nemocnice. Pre tých, ktorí vo štvrtok nemôžu prísť, bude repríza na druhý deň v piatok tiež o 8.00 pred radnicou. K výzve sa pripája aj neinvestičný fond Budúcnosť deťom. Ten sa rozhodol motivovať priaznivcov tým, že vyžrebovanému darcovi venuje loptu s podpismi hráčov Spartaka.“

Prvé darovanie bolo teda v dvoch dňoch a 26. a 27. júla 2007 sa do Národnej transfúznej služby v slovenskom Ríme vybralo 48 fanúšikov. Akciu si zopakovali pred Vianocami a bolo ich už skoro raz toľko, presne 84 darcov.

V nasledujúcom roku sa konali tri série, spolu v nich 105 obetavcov. V roku 2009 už 145 a medzi darcov zavítal aj legendárny Bubukin, obranný pilier Spartaka zo zlatej majstrovskej éry Kamil Majerník.

Od roku 2010 sa červeno-čírna kvapka krvi koná v pravidelných štvrťročných intervaloch. Vždy v posledný piatok mesiacov január, apríl, júl a október.

Darcovia si tak môžu vopred naplánovať svoj čas, aby mohli byť stále so svojimi kamarátmi z tribún.

Od apríla 2012 nesie táto akcia meno Ladislava Kunu, hráčskej legendy a prezidenta klubu, ktorý zaviedol tradíciu, že Spartak venuje darcom vstupenku na najbližší domáci zápas.

Potešilo to najmä vlani v lete, keď odveta európskej ligy s Austriou Viedeň bola beznádejne vypredaná a darcom odpadol stres pri zháňaní lístka.

Na novom Štadióne Antona Malatinského (oficiálne zvanom City Arena) sa už uskutočnili tri odbery zabezpečené mobilným lekárskym tímom Národnej transfúznej služby z Trnavy.

V piatok 29. júla sa vrátia darcovia na miesto, kde pred desiatimi rokmi začínali. O 8.00 sa zídu pred radnicou na Hlavnej ulici a odtiaľ pôjdu spoločne do trnavskej nemocnice, kde budú už po 39. darovať svoju červeno-čírnu krv.

Jubilejné 40. darovanie je naplánované na piatok 27. októbra. Fanúšikov prídu tradične podporiť aj zástupcovia klubu a hráči, ktorí prinesú každému darcovi voľný lístok na najbližší zápas s Trenčínom.

aktuálne na spartak.sk