Nestor El Maestro: Sme pripravení, všetko je na správnej ceste

Nestor El Maestro: Sme pripravení, všetko je na správnej ceste

Andeli majú za sebou letnú prípravu. S novým kormidelníkom NESTOROM EL MAESTROM sme sa za ňou obzreli v rozsiahlom rozhovore. Je mužstvo pripravené? Ktorý zápas bol najhorší? Aká vládne atmosféra v tíme? Ako vyzerali tréningy? Toto a ešte oveľa viac si môžete prečítať v prvej časti.

Začnime od posledného zápasu. Generálku ste zvládli. Je mužstvo pripravené na novú sezónu?
"Nikdy to neviete povedať naisto. Prvý zápas je vždy trochu zložitý. Ako tréner ste pred úvodným kolom nervózny, pretože prípravné stretnutia sú niečo iné ako ligové. V tomto momente si každý povie, že má za sebou dobrú prípravu. Keď sa spýtate túto otázku trénera Michaloviec, odpovedal by áno, sme pripravení. Samozrejme, taktiež si myslíme, že aj my sme. Všetko sa ale dozvieme budúci víkend."

Dá sa predpokladať, že zostava, ktorú sme videli proti Eto Győr, je prakticky ligová?
"V kádri máme dostatok dobrých hráčov. Niektorí ešte laborujú so zranením. Bello sa krok po kroku vracia a druhým je Andrej Lovás, ktorý si ako jediný odniesol zranenie z letnej prípravy. Variantov máme niekoľko."

Posledná posila Tomáš Brigant sa v generálke nepredstavil. Bude na Michalovce pripravený?
"V nedeľu sa po prvý raz zapojil s mužstvom do tréningu. Verím, že rovnako bude môcť trénovať aj v utorok (hráči majú v pondelok voľno, pozn. red.). Ak následne zvládne všetky tréningové jednotky bez problémov, bude našou možnosťou v zápase s Michalovcami."

Viac ako tisíc prítomných divákov odmenilo hráčov po víťazstve 1:0 potleskom. Tesne pred štartom ostrej sezóny vás to teší?
"Nečakal som toľko fanúšikov na prípravnom zápase. Vytvorili výbornú kulisu. Veľmi sa mi páči prepojenie medzi našou hrou, hráčmi a fanúšikmi. Chalani bojovali od začiatku až do konca a to je pre ľudí najdôležitejšie. Takýmto spôsobom môžeme vyhrať množstvo zápasov. Je pravda, že sme hrali veľmi dobre. Po zmene strán nás tlačili viac dopredu a možno aj vďaka ním sa nám podarilo skórovať."

Letná príprava trvala presne mesiac. Aké vo vás prevládajú pocity po jej skončení?
"Každý vie, že príprava slúži na nabratie kondície pred novou sezónou. Myslím si, že po kondičnej stránke sme na ligu pripravení. Som spokojný aj s niekoľkými ďalšími aspektmi. Greššák sa vrátil po zranení, ktoré ho zastavilo na konci minulej sezóny. Pehlivan bol bez futbalu niekoľko mesiacov, kým sem prišiel. Príprava je aj pre nového trénera, aby si vyskúšal s hráčmi svoju taktiku, resp. filozofiu. Teší ma spôsob, ktorým sa prezentujeme na ihrisku. Takto chceme hrať. Samozrejme, stále to nie je perfektné, nemali sme dostatok času, ale všetko je na správnej ceste."

Hovoríte o Greššákovi. Po zranení sa vrátil s obrovskou chuťou. Necháte mu kapitánsku pásku aj v novej sezóne?
"Samozrejme. O tomto som ani nepochyboval. Videl som niekoľko stretnutí v minulej sezóne. Nie som ten typ trénera, ktorý príde a všetko od základov zmení. Mám, samozrejme, vlastné myšlienky a plány, ale viem, že napriek nevydarenej sezóne tu bolo viacero pozitívnych vecí. Tie sa snažím udržať. Jednou z nich je aj Greššák v pozícii kapitána. Po tom, ako som ho spoznal osobne, mi ani nenapadlo vziať mu kapitánsku pásku."

Počas mesiaca ste sa zameriavali skôr na hru s loptou alebo behy?
"Oboje, keďže môžete naraz trénovať jedno aj druhé. Priznám sa, v predsezónnom tréningu v porovnaní s normálnym príliš veľké rozdiely nevidím. Samozrejme, počas sezóny trénujete viac so špeciálnym zameraním. Som však zástancom jednej veci, nikdy neplytvať s časom a tréningovou jednotkou. Pri každej príležitosti sa snažím pracovať na kondícii i taktike. Je dôležité využiť každú minútu, ktorú ste na ihrisku."

Niekoľkokrát ste vyzdvihli výbornú atmosféru v tíme. Platí to aj na konci prípravy?
"S týmto som veľmi spokojný. Tento aspekt sa nenaučíte niekde v škole či na stáži. Ide o dôležitú vec, pretože kolektív sa niekedy tvorí dlhú dobu. Na druhej strane, musím povedať, že práve výborná atmosféra bola vytvorená už ako som prišiel. Myslím si, že išlo o prirodzenú vec pre trénera Miroslava Karhana. Neprišiel som do chaosu. Aj vďaka tomu je to pre mňa ľahšie. Dôležité bolo, aby noví hráči zapadli ako ľudia a to sa podarilo. Všetko je pozitívne, chalani sa rešpektujú a pracujú. Teraz to bude o niečo ťažšie, pretože v príprave dostáva každý prakticky rovnaký čas. Hráč očakáva, že bude pravidelne nastupovať. Počas sezóny je to ale nemožné. Niekto odohrá menšiu porciu, iný väčšiu. Bude náročné udržať pozitívnu atmosféru. Ak to však dokážeme, potom budeme mať možnosť dosiahnuť úspech."

Mužstvo sa poriadne obmenilo. Sú vaše predstavy naplnené?
"Máme výbornú spoluprácu s Pavlom Hoftychom. Nie sme Real Madrid, že každý hráč by sem chcel prísť. Hľadali a oslovili sme viacero futbalistov. Niektorí, ktorých sme chceli, si klub nemohol dovoliť. Dôležité je, že ľudia, ktorí sú tu, sú šťastní. Verím, že aj ľudí okolo sa nám podarí naplniť šťastím. Som rád za tím, ktorý mám."

Odohrali ste osem zápasov, v ktorých hráči štyrikrát vyhrali, dvakrát remizovali a rovnako dvakrát prehrali. Ste spokojný s touto štatistikou?
"Na výsledky v príprave sa koncentrujú len menšie kluby. Veľké kluby sa o prípravných zápasoch nerozprávajú. Výsledky nikoho veľmi nezaujímajú. Borussia Dortmund prehrala v týždni proti tímu zo štvrtej ligy Rot-Weiss Essen. Nikoho to nezaujímalo. Príprava slúži na taktický progres a naberanie fyzickej kondície. Pre mňa nie je dôležité či sme štyrikrát vyhrali alebo prehrali. Jediná vec, ktorú nechcete, je prehrať osem zápasov z ôsmich. Vtedy sa pred štartom sezóny vystavíte pod zbytočný tlak. Sebavedomie ide dole, hráči chcú vyhrávať. Je však nebezpečné zvíťaziť vo všetkých zápasoch v príprave, pretože futbalisti si môžu myslieť, že je všetko fantastické a sezóna bude jednoduchá. Výsledky sú pozitívne. Keď budeme bojovať, môžeme poraziť každého, no s každým aj prehrať."

Mužstvo strelilo jedenásť gólov a desať inkasovalo. Hovorí to o niečom?
"Keď mám byť úprimný, vôbec som sa tejto štatistike nevenoval. Pre mňa je kritériom, koľko zápasov odohráme bez inkasovaného gólu. To je dôležitejšie ako koľko gólov sme inkasovali dokopy. Z tohto hľadiska boli tri zápasy z ôsmich dobré, ale mohli byť lepšie. Zvyčajne, keď nedostanete gól, nemôžete prehrať."

Najlepším strelcom sa stal s tromi gólmi Vakho Čanturišvili. Dvomi mu sekundovali Privat Yao a Marvin Egho. Výrazne potentný strelec sa nenašiel. Nerobí vám to vrásky na čele?
"Myslím si, že nie. Marvin neodohral všetky zápasy. Je pravda, že to nie je dobrá vizitka útočníkov, no na druhej strane, keď sa pozriete na prípravu, prakticky v každom dueli sme po polčase striedali. Takmer nikto nehral deväťdesiat minút. Napriek všetkému ma teší, akým spôsobom odohral prípravu Yao. Striedal síce fantastické výkony s priemernými, ale pre útočníka to vôbec nie je zlá vlastnosť. Ďalej ma teší pokrok Vakha a Marvina. Myslím si, že obaja budú v novej sezóne patriť ku kľúčovým hráčom."

Priniesli Pekár s Brigantom potrebný impulz do ofenzívy?
"Samozrejme. Pekár s jeho skúsenosťami a gólmi, ktoré nastrieľal v slovenskej lige, určite. Očakávame, že v tíme bude hrať dôležitú rolu. Brigant je hráč pre budúcnosť. Je stále mladý a typovo sa veľmi hodí do Spartaka Trnava. Verím, že bude schopný odohrať dostatok stretnutí. Potrebuje však čas. Prišiel na konci prípravy, doliečuje si zranenie a s tímom absolvoval jeden tréning. Bude potrebovať niekoľko týždňov, aby úplne zapadol do systému. Je to hráč, ktorý prinesie rozdiel na ihrisku, pretože on sám sa od zvyšku odlišuje. Vďaka nemu máme opäť viacero alternatív."

Od úvodu prípravy ste prízvukovali taktický progres. S týmto ste spokojný?
"Jednoznačne. Každý zápas som videl viac vecí z tréningu v zápasoch. Aj keď každý súboj je iný. Proti Győru bolo ľahké dominovať a držať loptu, pretože súper nás nenapádal. To je jeden z mojich konceptov, hrať takto. S loptou a bez nej sme spravili výborný pokrok. Sme skoro tam, kde chcem, aby sme boli. Nemôžeme sa však teraz uspokojiť, musíme naďalej trénovať, analyzovať a rozprávať sa o tom každý deň. Vďaka tomu si vytvárame automatizmy. Chalani implementovali aj ďalšie veci, ktoré si postupom času ukazujeme. Neprišiel som sem a nepovedal im pred prvým zápasom, že toto je taktika, ktorú od vás chcem a tú budeme hrať najbližších 50 zápasov."

Absolvovali ste jedno herné sústredenie v Jaslovských Bohuniciach. Aké podmienky ste tam našli?
"S podmienkami som bol veľmi spokojný. Bývali sme v modernom a príjemnom hoteli. Pracovníci boli skvelí a priateľskí. Tréningové plochy mali úroveň. Celkovo to bolo úspešné sústredenie, pretože sme strávili množstvo času spolu. Pracovali sme na ihrisku, ale dopriali si aj trochu zábavy."

Keď sa pozriete na odohraté zápasy. Proti Maccabi to bol najnevydarenejší spomedzi všetkých?
"Áno. Nedokázali sme si vytvoriť dokonca žiadnu gólovú šancu. Zaslúžene sme prehrali 0:3. Je potrebné si uvedomiť dve veci. Za prvé, hrali sme proti kvalitnému tímu. Neviem, ale majú na to, aby sa prebojovali do skupinovej fázy Európskej ligy. Nechcem nikoho podceniť, no žiadny slovenský tím by im nekonkuroval. Za druhé, bol to náš druhý prípravný zápas v priebehu deviatich dní, počas ktorých sme sa dali dokopy. Prišli noví hráči i tréner. Myslím si, že keby nastúpime proti Maccabi teraz, bolo by to určite ťažké, pravdepodobne by sme prehrali, ale nie takým spôsobom ako vtedy. Bez strely na bránu či gólovej šance."

Po stretnutí s Nitrou ste sa vyjadrili, že daný duel nebol až tak potrebný. Prečo?
"Išlo skôr o naplánovanie. Viackrát sme nad týmto zápasom premýšľali. Najmä z toho hľadiska, či je nutné hrať po ťažkých tréningoch a pár dní pred generálkou. Zo všeobecného hľadiska by bolo vhodné nenastúpiť, ale nakoniec to bolo fajn. Prišlo veľa fanúšikov. Sme šťastní, že sme nakoniec hrali."

Proti Baníku Ostrava a Nitre stratilo mužstvo víťazstvo v poslednej desaťminútovke. Zvýšili ste hlas v kabíne hlas?
"Rozprávali sme sa o tom. Dve veci na tom neboli dobré. Prvá, že sme inkasovali dva góly na konci zápasu. Štatisticky je to však normálna vec, pretože ku koncu vám dochádzajú sily. Druhá, že sme ich dostali v priebehu dvoch minút a to bolo naozaj zlé. Zo psychologického hľadiska sú to dobré skúsenosti. Hráme už chytrejšie. Na druhej strane to nie je nikdy príjemné, keď inkasujete takýmto spôsobom. Psychika ide dole. Verím, že je to za nami a počas sezóny sa niečo podobné nezopakuje."

Celkovo pôsobíte pokojným a vyrovnaným dojmom. Zvyšujete vôbec na chalanov v kabíne hlas?
"Nie. Doteraz som to neurobil. Dokonca ani počas zápasu, pretože ihrisko je veľké a kričal by som zbytočne. Hráči by ma aj tak nepočuli. V kabíne to nie je potrebné. Atmosféra je výborná, chalani pracujú naplno. Trénujeme, hráme a rozprávame sa o taktike. Snažím sa všetko riešiť profesionálnym prístupom."

Vyššie ste spomenuli psychiku hráčov. Snažili ste sa počas prípravy dbať aj na tento aspekt?
"Áno, aj nie. Nie špeciálne. V klube nemáme psychológa. Celkovo len minimum klubov ho má. Osobne mám so špeciálnym sa zameraním na psychiku negatívne skúsenosti. Nemyslím si, že to je niečo potrebné, pretože na psychike pracujete počas tréningov každý deň. Každý futbalista je svojím spôsobom psychológ. Zakaždým, keď sa rozprávate s mužstvom, využívate psychológiu. Rovnako, keď vediete rozhovor s hráčom medzi štyrmi očami. V tomto prípade môžeme povedať, že využívame aj prvky psychológie, ale nie špeciálne a zámerne."

Druhú časť rozhovoru s Nestorom El Maestrom prinesieme zajtra.

aktuálne na spartak.sk